Reklama

Ładowanie...

Cola bez cukru

27.11.2006
Czyta się kilka minut
Dorota Masłowska napisała na zamówienie Rozmaitości ciekawy dramat, dzięki któremu projekt TR/PL mógł nabrać rumieńców. Powierzając reżyserię Przemysławowi Wojcieszkowi teatr zmarnował tę szansę.
D

Dwoje młodych bohaterów wraca z imprezy do domu. Pozostają pod wpływem alkoholu i narkotyków, dlatego początkowo podają się za tytułowych Rumunów. Z upływem czasu stopniowo trzeźwieją i wtedy okazuje się, że on jest aktorem grającym księdza w serialu telewizyjnym, a ona niezbyt dobrze prowadzącą się młodą damą w ciąży, z jednym dzieckiem porzuconym przed trzema dniami w przedszkolu. Na swojej drodze spotykają różne osoby: kierowcę, policjanta, właścicieli prowincjonalnej gospody, co jest okazją do przedstawienia pejzażu współczesnej Polski. Spod lawiny słownych gagów i dowcipnie skreślonych portretów ludzkich wyziera samotność, zagubienie, przemieszanie wartości.

Tak to wygląda u Wojcieszka. U Masłowskiej rzecz jest trochę bardziej skomplikowana. To, co w spektaklu jest dosłownym zapisem rzeczywistości, w dramacie stanowi nieustanne balansowanie na granicy...

5344

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]