Reklama

Ładowanie...

Coatesville wciąż się waha

29.10.2012
Czyta się kilka minut
Tak zaciętego wyścigu do Białego Domu Ameryka nie przeżywała od lat. O wygranej 6 listopada zdecyduje zapewne wynik głosowania w kilku wahających się stanach. Jednym z nich jest Pensylwania – dlatego reporterka „Tygodnika” pojechała właśnie tam.
Bill i Ginnette Nitzenberger mają nadzieję, że Ameryka już wkrótce pozbędzie się Obamy. W swoim ogródku obok wyborczych plakatów ustawili dla niego puste krzesło. Październik 2012 r. Fot. Magdalena Rittenhouse
O

Obaj kandydaci, Barack Obama i Mitt Romney, jeżdżą w tych dniach z wiecu na wiec i wydają miliony na telewizyjne reklamy. A tymczasem wśród wyborców – brak entuzjazmu. W miasteczkach i wsiach Pensylwanii rzadko ktoś mówi o nadziei i zmianie. Przed domami, zamiast umieszczanych na trawnikach minitransparentów z nazwiskami kandydatów, widzę tylko niezliczone „Sprzedam” lub „Do wynajęcia”. Jest tajemnicą poliszynela, że znakomitą większość z tych domów zajęły banki, które teraz próbują odzyskać choć ułamek zapisanej w hipotece wartości.

Pensylwania należy do tzw. „zardzewiałego pasa” Ameryki: regionu, który niegdyś swą pomyślność zawdzięczał przemysłowi ciężkiemu i wytwórczości, a dziś pełen jest opuszczonych fabryk. Produkcja uciekła do Chin, dawni robotnicy – najczęściej biali i słabo wykształceni – zostali. Od kilkudziesięciu lat przy okazji niemal każdych wyborów stają się...

23309

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]