Reklama

Co wypada Panu Bogu?

Co wypada Panu Bogu?

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Ósmego grudnia, podczas Uroczystości Niepokalanego Poczęcia, wyznajemy, iż Bóg zachował Maryję od grzechu pierworodnego. Prawdę tę określono dogmatycznie w roku 1854. W bulli “Ineffabilis Deus" Pius IX napisał wówczas o Maryi: “Nie wypadało (...), by to naczynie wybrane było uszkodzone wspólną dla wszystkich nieprawością. (...) Ale jak najbardziej wypadało, by Jednorodzony, jak na niebie ma Ojca trzykroć świętym wielbionego przez Serafinów, tak by na ziemi miał Matkę jaśniejącą ustawicznym blaskiem świętości".
S

Słowa te mogą skłaniać do refleksji. Co właściwie wypada Bogu? Jezusowi wypadało urodzić się wśród zwierząt, jadać z celnikami, być dotykanym przez jawnogrzesznicę. Wypadało Mu umrzeć na drzewie haniebną śmiercią jako “przeklętemu przez Boga". Syn Boży był tak głęboko zanurzony w ludzką historię, że można Go było spotkać również w środowiskach, które ludzie religijni tamtej epoki uważali za grzeszne i bezbożne. Nie można słów papieża odczytywać tak, by stracić z oczu tę miłość Boga, który nie cofa się przed żadną nędzą. Dotyczy to również sytuacji, gdy Bóg wybiera kogoś jako narzędzie swoich zbawczych planów. Kościół Rzymski, dla którego postać Piotra jest tak głębokim znakiem, ma dość powodów, by o tym pamiętać.

Ale przytoczone słowa bulli i Uroczystość Niepokalanego Poczęcia mogą być potraktowane inaczej. Świętość nie jest przecież warunkiem wybrania, lecz...

5738

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]