Reklama

Co skończone

Co skończone

07.07.2009
Czyta się kilka minut
Czesław Miłosz: WIERSZE Tom 5 - spowolniona niestety po śmierci poety edycja jego "Dzieł zebranych" dotarła wreszcie do ostatniego tomu wierszy.
W

Wydarzenie to przeszło bez echa, a jest przecież naprawdę ważne, choć do końca całości "Dzieł" jeszcze daleko. Przeglądałem ten tom, zawierający utwory z czterech ostatnich książek poetyckich wydanych za życia autora i pośmiertne "Wiersze ostatnie", z mieszaniną niesłabnącego podziwu, wdzięczności i melancholii.

Z podziwu tłumaczyć się, mam nadzieję, nie trzeba. Kiedy w grudniu 1980 roku Miłosz odbierał nagrodę Nobla, zbliżał się do siedemdziesiątki i niektórzy zastanawiali się wtedy, czy nie dotknie go noblowska klątwa, która podobno sprawia, że pisarz uhonorowany tą nagrodą milknie bądź przestaje publikować książki istotne. Lata 80. rozproszyły te obawy - ukazały się kolejno "Hymn o perle", "Nieobjęta ziemia" i "Kroniki", o diariuszowym "Roku myśliwego" już nie wspominając. Nową dekadę otwarły "Dalsze okolice" (1991), pierwszy od "Ocalenia" zbiór wierszy...

4470

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]