Reklama

Co robić?

Co robić?

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Po lekturze obu tekstów (ks. Oko i ks. Prusaka) widzę, że bez odpowiedzi pozostaje pytanie: co robić? Kościół w ocenie aktów homoseksualnych jest jednoznaczny, jak jednoznaczny jest w sprawach cudzołóstwa, nierozerwalności małżeństwa, związków niesakramentalnych, współżycia przed ślubem, zapłodnienia in vitro i mnóstwa innych zasad moralnych, które nie tylko są naruszane, ale ich pomijanie wchodzi do - jak się wydaje - powszechnie akceptowanego obyczaju. Wspomniana przez ks. Oko zasada, że Kościół potępia grzech, nie zaś grzeszącego, jest w praktyce trudna do zastosowania, bo nosicielem grzechu jest grzesznik i duszpasterz ma do czynienia z nim, a nie z grzechem in abstracto.

“Upadek obyczajów" nie może wpływać na nauczanie Kościoła, nie można zmienić ocen moralnych dlatego, że “wszyscy to robią". To, że mnóstwo ludzi kradnie, w niczym nie podważa przykazania “nie kradnij", statystyka cudzołóstw nie jest dowodem na zmianę moralnej konotacji cudzołóstwa, a działania lobby homoseksualnego nie mogą wpływać na moralną ocenę czynów homoseksualnych. Zadaniem Kościoła jest nauczanie “w porę i nie w porę", ale też - wędrowanie po bezdrożach w poszukiwaniu zbłąkanej owcy. Kiedyś ksiądz chodzący po kolędzie omijał mieszkania “rozwodników" powtórnie zaślubionych, dziś już nie omija, bo Kościół naucza, że oni nadal są dziećmi Bożymi i członkami Kościoła. Istnieją nawet specjalne dla nich duszpasterstwa. Dlaczego? Bo są. Homoseksualiści także są. Moralna ocena czynów homoseksualnych jest potrzebna, ale nie wystarczy. Czy istotnie każdy kompromis wobec nich,...

1973

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]