Reklama

Co jest biologiczne w seksualności?

Co jest biologiczne w seksualności?

13.01.2006
Czyta się kilka minut
Studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego zobligowani są do wysłuchania w toku studiów wykładów fakultatywnych. Wśród różnorakich tematów monograficznych znajduje się też wykład o problemach seksualności człowieka. Jak widać, życie seksualne i jego zaburzenia oraz kwestie związane z wpływem, jaki na zdrowie człowieka ma jego płeć, zajmują w programie miejsce raczej marginalne. Na szczęście sporo tej problematyki znajduje się w zintegrowanym wykładzie większości przedmiotów przedklinicznych i klinicznych.
Z

Z badań epidemiologicznych wiadomo, że do okresu pokwitania kłopoty zdrowotne częściej mają chłopcy niż dziewczynki. Później jednak to kobiety chorują częściej niż mężczyźni. Mimo to średnia długość życia mężczyzn jest krótsza. Powiązania te najchętniej wyjaśnia się rolą hormonów płciowych, chociaż według współczesnej wiedzy wpływ hormonów zależy nie tyle od ich obecności, co od ilości i wrażliwości miejsc, które na nie reagują. Trzeba więc poszukiwać czynników warunkujących powstawanie i pracę receptorów hormonalnych. Inne wyjaśnienia wiążą się z odmiennymi zadaniami, jakie życie stawia przed kobietami i mężczyznami, stresem wynikającym z ról społecznych. Okazuje się jednak, że obie płcie różnią się nie tylko rodzajem obciążeń, ale i umiejętnością radzenia sobie z nimi. Jak więc widać, wiedza o wpływie biologii, pozycji społecznej czy właściwości psychologicznych człowieka...

3653

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]