Reklama

Co jest biologiczne w seksualności?

13.01.2006
Czyta się kilka minut
Studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego zobligowani są do wysłuchania w toku studiów wykładów fakultatywnych. Wśród różnorakich tematów monograficznych znajduje się też wykład o problemach seksualności człowieka. Jak widać, życie seksualne i jego zaburzenia oraz kwestie związane z wpływem, jaki na zdrowie człowieka ma jego płeć, zajmują w programie miejsce raczej marginalne. Na szczęście sporo tej problematyki znajduje się w zintegrowanym wykładzie większości przedmiotów przedklinicznych i klinicznych.
Z

Z badań epidemiologicznych wiadomo, że do okresu pokwitania kłopoty zdrowotne częściej mają chłopcy niż dziewczynki. Później jednak to kobiety chorują częściej niż mężczyźni. Mimo to średnia długość życia mężczyzn jest krótsza. Powiązania te najchętniej wyjaśnia się rolą hormonów płciowych, chociaż według współczesnej wiedzy wpływ hormonów zależy nie tyle od ich obecności, co od ilości i wrażliwości miejsc, które na nie reagują. Trzeba więc poszukiwać czynników warunkujących powstawanie i pracę receptorów hormonalnych. Inne wyjaśnienia wiążą się z odmiennymi zadaniami, jakie życie stawia przed kobietami i mężczyznami, stresem wynikającym z ról społecznych. Okazuje się jednak, że obie płcie różnią się nie tylko rodzajem obciążeń, ale i umiejętnością radzenia sobie z nimi. Jak więc widać, wiedza o wpływie biologii, pozycji społecznej czy właściwości psychologicznych człowieka...

3653

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]