Reklama

Ciszej na barykadzie historii

23.04.2012
Czyta się kilka minut
72 lata po zbrodni, 21 lat po upadku ZSRR, 2 lata po katastrofie w Smoleńsku, która – wydawało się – będzie przełomem w relacjach polsko-rosyjskich, wreszcie teraz, po wyroku w Strasburgu: co Rosjanie myślą o Katyniu?
U

Ustępujący prezydent Dmitrij Miedwiediew ogłosił rok 2012 Rokiem Rosyjskiej Historii. To miał być sygnał, że walka o historię nadal będzie w Rosji – „kraju o nieodgadnionej przeszłości” – ważnym segmentem polityki. Jednak – w porównaniu z poprzednimi latami – temperatura polityczna wokół historii spadła.

Widać to było również po ogłoszeniu przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu werdyktu w sprawie skargi rodzin katyńskich przeciw Rosji. Polskie media na pierwszych stronach krzyczały o orzeczeniu uznającym mord w Katyniu za zbrodnię wojenną, ale uchylającym się od oceny nierzetelności rosyjskiego śledztwa; media rosyjskie spokojnie, z umiarkowanym zadowoleniem informowały o sprawie na odległym miejscu.

ROK HISTORII: DZIŚ JUŻ PUSTE DŹWIĘKI?

W tym roku przypadają dwie ważne okrągłe rocznice rosyjskiej historii: 200-lecie wojny z...

9412

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]