Reklama

„Ciocia” i „sojusznicy”

„Ciocia” i „sojusznicy”

16.03.2003
Czyta się kilka minut
Zajęcia religii w jednym z poznańskich przedszkoli specjalnych. Majka - dziewczynka z zespołem Downa - już skończyła kolorować swój krzyż i układa puzzle. Jej sąsiad, Mateusz wypełnia kontury krzyża radosną żółcią. Któreś z dzieci maluje krzyż w paski...
T

Te dzieci bez problemu rozpoznają Teresę Jurek, wiceprezes oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci ze Starego Miasta w Poznaniu. Witają ją z uśmiechem, chętnie się przytulają. To nie żadna „pani”, tylko „ciocia”. Te dzieci miały szczęście pojechać do Rowów na organizowane co roku, rozpoczynające się w dniu dziecka kolonie.

„Jaki szary byłby świat”
Teresa Jurek wpada biegiem do poznańskiej szkoły podstawowej nr 13. W dłoni duża torba, w drugiej reklamówka i kwiaty. Na głowie czarny beret: - Dzień dobry! - uśmiecha się. - Pączki mam, bo dzisiaj podkoziołek!

Rzuca torby na krzesło i energicznie otwiera drzwi do „dziupli” - siedziby oddziału. To mały pokoik, który szkoła oddała TPD, jak mówi pani Teresa: „za zupełną darmochę”. Prędko wsadza złote żonkile do wazonu na biurku.

Teresa Jurek pracuje w TPD „od zawsze” i choć od 20 lat jest na...

6111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]