Reklama

Sare znaczy razem

Sare znaczy razem

28.08.2007
Czyta się kilka minut
A Krysia całe życie tylko praca idzieci. Itak do dzisiaj: zabiegana, ciągle targa jakieś ciężkie siatki. Teraz już nie dla własnych dzieci, ale dla tych ze świetlicy. Wbutach do nieba pójdzie.
Krystyna Gil.Fot.G.Makara/Agencja Gazeta
B

Bloki stoją tu od początku istnienia dzielnicy. Zbudowano je w czasie, gdy na miejscu cichych wiosek - Bieńczyc, Mistrzejowic, Mogiły - powstawało nowe miasto. Budynki rosły i doroślały razem z nowohuckim kombinatem. Razem z nim się zestarzały. Chropowate, spękane i szare ściany przypominają pokryte bruzdami twarze.

W Nowej Hucie jest wiele takich twarzy i wiele takich bloków.

Taką twarz ma Krystyna Gil. Trudno powiedzieć, ile ma lat: sześćdziesiąt, siedemdziesiąt? Krótkie, czarne włosy, bruzdy wokół ust wcinają się mocną, czarną kreską w nieco zapadłe policzki. Wulkan energii: w świetlicy na osiedlu Uroczym to telefonuje, to bawi się z dziećmi, to zamaszyście zmywa podłogę, żeby zaoszczędzić na sprzątaczce.

- Taka ze mnie pani prezes, co sama myje podłogę - śmieje się głośno. I prostuje plecy znad wiadra z wodą.

...
19282

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]