Reklama

Cierpliwy wobec Boga

Cierpliwy wobec Boga

18.03.2014
Czyta się kilka minut
Nagrodzony „teologicznym Noblem” ks. Halík przestrzega, że brak cierpliwości wobec Bożej tajemnicy owocuje fundamentalizmem lub „wiarą łatwych pocieszeń”.
Fot. Grażyna Makara
W

W październiku 1978 r. Tomáš Halík, trzydziestoletni doktor filozofii Uniwersytetu Karola w Pradze, przygotowywał się do potajemnych święceń kapłańskich. Miał je przyjąć w Erfurcie, wówczas znajdującym się w granicach NRD. 16 października, odbywszy spowiedź z całego życia, razem ze spowiednikiem zasiadł przy radioodbiorniku. Z szumów wyłowili głos obwieszczający niezwykłą nowinę: Wojtyła papieżem! „Tuż po wybrzmieniu słów kardynała rozpoczęliśmy mszę”, wspominał po latach w obszernej rozmowie z Janem Jandourkiem, „kto wie, czy nie była to w ogóle pierwsza msza na świecie za nowego papieża?”.
Następnego dnia Halík pojechał do swego przyjaciela, księdza, który wyświęcony został kilka lat wcześniej, również potajemnie, w Krakowie. Przyjaciel oświadczył, że właśnie wybierał się z odwiedzinami do kard. Wojtyły i miał mu zabrać „jako dar ziemi morawskiej” butelkę palonego kalwadosa...

8583

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]