Reklama

Ładowanie...

Cień wielkiego płotu

13.04.2003
Czyta się kilka minut
Czy rzeczywiście żyjemy w najlepszym z możliwych światów i czy mamy w związku z tym prawo uszczęśliwiać na siłę inne kultury, wpajając im sprawdzone u nas wzorce?
W

Wstydliwie skrywane „białe plamy” znaczą historię współczesnego świata. Często dopiero za sprawą ważnych książek czy filmów dowiadujemy się o kolejnym trupie głęboko ukrytym w szafie. W historii wielu krajów, również tych należących do naszego kręgu kultury, opartych na wolności słowa i demokracji, ciągle potykamy się o fakty dotychczas przemilczane.

Gdyby nie „Sąsiedzi” Grossa, długo jeszcze skrywalibyśmy pod korcem drażliwy problem polskiego antysemityzmu. Przed kilku laty na Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazywany był odważny fiński dokument pt. „Oddajcie nam nasze szkielety!” - o odrażających eksperymentach genetycznych, jakich dopuszczali się Skandynawowie na Lapończykach. Francuzi od lat próbują się rozliczać z haniebnym epizodem czasów Vichy, czego przykładem był ubiegłoroczny film „Laissez-passer” Bertranda Taverniera. Może tylko Amerykanie radzą sobie z niechlubnym...

5931

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]