Reklama

Ładowanie...

Zmierzch świata

20.03.2007
Czyta się kilka minut
"Mamy zaszczyt niniejszym powiadomić, że na podstawie Dekretu o mocy Ustawy z 9 sierpnia 1940 roku został pan zwolniony z pracy z dniem 7 września br., ponieważ jest pan Żydem. List ten wydawcy bukareszteńskiego pisma "Revista Fundaţiilor Regale wystosowali do Mihaila Sebastiana (1907-1945). Powieściopisarz i dramaturg rumuński, który zginął tuż po zakończeniu wojny, potrącony przez sowiecką ciężarówkę wojskową, dzięki ogłoszonemu przed jedenastu laty "Dziennikowi stał się jednym z ważnych świadków minionego wieku.
I

Ireneusz Kania, pisząc o eksplozji talentów w Rumunii lat 30. (Eliade, Cioran, Ionesco, Noica) użył zapożyczonego z dziejów muzyki rosyjskiej określenia "Potężna Gromadka". Można by też sięgnąć do Miłosza, który nazwał skamandrytów "piękną plejadą". Do rumuńskiej "plejady" należał i Sebastian; przyjaciel i rówieśnik Eliadego, wraz z nim znalazł się w kręgu charyzmatycznego filozofa Nae Ionescu (1890-1940). "A jednak w mowie ich błyszczała skaza" - to znów Miłosz. Tym razem nie chodziło o "skazę harmonii", lecz o zainfekowanie ideologią.

Zaczęło się od walki o odnowę duchową, wydobycie kultury rumuńskiej z zaściankowości, wewnętrzną przemianę jednostki i narodu, także za cenę ofiary z własnego życia. Towarzyszyła temu jednak fascynacja faszyzmem i "narodowosocjalistyczną rewolucją". Nae Ionescu stał się entuzjastą prawicowego Legionu Michała Archanioła, jego...

9803

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]