Reklama

Ładowanie...

Głosy proroków

17.06.2013
Czyta się kilka minut
Alexandra Laignel-Lavastine: DUCHY EUROPY. Wokół dzieła i myśli Czesława Miłosza, Jana Patočki i Istvána Bibó –

– „Europa Środkowa jest dziś pojęciem, które rozumieją jedynie meteorolodzy” – stwierdził w początku lat 90. pewien czeski intelektualista. Pełną goryczy wypowiedź autorka traktuje jako wyzwanie. „Pora przypomnieć wiek intelektualistów środkowoeuropejskich!” – nawołuje, dodając dobitnie: „W dziele Miłosza, Patočki i Bibó Europa Środkowa lub raczej Europa jako taka znajduje swój najpełniejszy wyraz filozoficzny, moralny i polityczny”.
Alexandra Laignel-Lavastine, rocznik 1966, doktor filozofii Sorbony, historyczka i eseistka, zajmuje się intelektualną i polityczną historią Europy Środkowo-Wschodniej. W 2010 r. wydano u nas jej książkę „Cioran, Eliade, Ionesco: O zapominaniu faszyzmu”, w przekładzie Ireneusza Kani. Wnikliwa analiza przyczyn, dla jakich rumuńscy intelektualiści schyłku lat 30. zeszłego wieku, wśród nich tak wybitni jak Emil Cioran i Mircea Eliade...

4259

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]