Reklama

Głosy proroków

Głosy proroków

17.06.2013
Czyta się kilka minut
Alexandra Laignel-Lavastine: DUCHY EUROPY. Wokół dzieła i myśli Czesława Miłosza, Jana Patočki i Istvána Bibó –

– „Europa Środkowa jest dziś pojęciem, które rozumieją jedynie meteorolodzy” – stwierdził w początku lat 90. pewien czeski intelektualista. Pełną goryczy wypowiedź autorka traktuje jako wyzwanie. „Pora przypomnieć wiek intelektualistów środkowoeuropejskich!” – nawołuje, dodając dobitnie: „W dziele Miłosza, Patočki i Bibó Europa Środkowa lub raczej Europa jako taka znajduje swój najpełniejszy wyraz filozoficzny, moralny i polityczny”.
Alexandra Laignel-Lavastine, rocznik 1966, doktor filozofii Sorbony, historyczka i eseistka, zajmuje się intelektualną i polityczną historią Europy Środkowo-Wschodniej. W 2010 r. wydano u nas jej książkę „Cioran, Eliade, Ionesco: O zapominaniu faszyzmu”, w przekładzie Ireneusza Kani. Wnikliwa analiza przyczyn, dla jakich rumuńscy intelektualiści schyłku lat 30. zeszłego wieku, wśród nich tak wybitni jak Emil Cioran i Mircea Eliade...

4259

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]