Reklama

Ładowanie...

Ciągle niepoprawny

29.02.2004
Czyta się kilka minut
Ktoś mógłby powiedzieć, że to powieść skażona brudną pianą gazet, skoro tak bezwstydnie zajmuje się skandalem, w który uwikłany jest prezydent, “chłoptyś z mentalnością uczniaka".
W

W jej narrację wplecione są dyskusje o skutkach jego poczynań i interesach, jakie przy okazji załatwiają różni polityczni gracze. Obecne w tej powieści wydarzenia z pierwszych stron gazet nie świadczą jednak o pogoni autora za sensacją, nie są też elementem kolorytu lokalnego, ale symbolicznym obrazem stanu, w jakim znalazło się społeczeństwo.

Społeczeństwo amerykańskie. Bo powieść, o której piszę, nie jest niestety powieścią polskiego autora. “Ludzką skazę" napisał Philip Roth, twórca prozy pazernej na codzienność, niecierpliwej i wszystkożernej, a wspomnianym prezydentem jest Bill Clinton, bohater wydarzeń, które przeszły do historii końca wieku pod wdzięczną nazwą afery rozporkowej.

W “Ludzkiej skazie", znanej też z niedawnej adaptacji filmowej (“Piętno" w reżyserii Roberta Bentona, z Nicole Kidman i Anthonym Hopkinsem), wydarzenia...

10023

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]