Reklama

Chytre państwo dwa razy traci

Chytre państwo dwa razy traci

07.04.2014
Czyta się kilka minut
Prof. Piotr Błędowski, ekonomista i gerontolog: System pomocy opiekunom niepełnosprawnych nie powstanie, dopóki kilka starzejących się matek polityków nie wejdzie w okres braku samodzielności.
P

PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI: Premier obiecał podwyżki opiekunom niepełnosprawnych dzieci, ale opiekunom dorosłych już nie. Tych pierwszych odwiedził, drugich jakby nie zauważył. Ekonomiczna i wizerunkowa ślepa uliczka?
PIOTR BŁĘDOWSKI: Ta sama, którą podążają wszystkie rządy od kilkunastu lat. Kolejne koalicje, mając cały czas jakieś pilniejsze sprawy, zrobiły sobie z rodzin osób niesamodzielnych alibi dla braku systemowych działań: że skoro ci niepełnosprawni mają bliskich, to my, politycy, zajmiemy się innymi sprawami.
W dodatku w ubiegłym roku wielu opiekunów dorosłych niepełnosprawnych pozbawiono świadczenia pielęgnacyjnego, wprowadzając niski próg dochodowy i obowiązek zaświadczenia o rezygnacji z pracy.
Sprawdziło się stare porzekadło, że chytry – w tym przypadku państwo – dwa razy traci. Wysocy urzędnicy ministerstwa pracy uznali, że...

5731

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]