Reklama

Nie państwa sprawa

Nie państwa sprawa

05.08.2013
Czyta się kilka minut
Zostaje nam dom pomocy społecznej – mówią zdesperowani opiekunowie osób niesamodzielnych. A eksperci ostrzegają: jeśli nie wprowadzimy systemu pomocy dla seniorów i ich opiekunów, czeka nas debata nad „miękką eutanazją”.
Fot. Whisson / JORDAN / CORBIS
Z

Zacznijmy od końca: od 520 złotych, które 1 lipca tego roku przestały wpływać na konta opiekunów osób niesamodzielnych.
– Poczucie godności – tak na pytanie, co straciła z początkiem ubiegłego miesiąca, odpowiada pani Ewa z Krakowa.
Siedzimy w ciasnym mieszkaniu blisko centrum. Pani Ewa – przed sześćdziesiątką, zdenerwowana, rozbiegane ręce, przycupnęła na brzegu krzesła – opowiada o tym, jak zmienił się jej domowy budżet z końcem czerwca. Owszem, mąż przynosi do domu dobrze ponad 2 tys. zł, ale zarobione przez niego pieniądze muszą starczyć na wysoki czynsz, transport i comiesięczne utrzymanie.
520 złotych, które dostawała od państwa, były na jej codzienne wydatki. – Teraz proszę męża: „Dasz na lekarstwa?”; „Na krem?” – mówi kobieta, na co dzień opiekująca się chorą na Alzheimera matką i unieruchomionym przez kilka udarów ojcem.
– 1300 zł na nas dwie –...

18799

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]