Reklama

Chrystus albo chaos

Chrystus albo chaos

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Po kilku miesiącach ciszy wraca temat europejskiej konstytucji: w minionym tygodniu Angela Merkel zapowiedziała, że gdy w styczniu 2007 r. Niemcy obejmą przewodnictwo w Unii, postawią tę sprawę na porządku dziennym. Niezależnie, jaką formę eurokonstytucja ostatecznie przybierze - czy obecny projekt zostanie zmieniony? czy negocjacje zaczną się na nowo? - do dyskusji warto wrócić już dziś.
J

Jeszcze żyje, czy może jest już definitywnie martwa, jak chcieliby jej przeciwnicy (także ci polscy, zwłaszcza w osobie nowego ministra edukacji)? A może zawisła gdzieś w wirtualnej "poczekalni" i czeka na reanimację?

Niedługo minie rok od momentu, gdy większość Francuzów i Holendrów powiedziała "nie" projektowi konstytucji europejskiej. Minął szok, który oba te werdykty wywołały wszędzie tam, gdzie z eurokonstytucją wiązano nadzieje na pogłębienie integracji. W europejskich stolicach temat odżywa, bo bez traktatu konstytucyjnego - w takiej czy innej postaci - Unii grozi prędzej czy później kryzys instytucjonalny.

Powiedzmy więc od razu: w przyszłej eurokonstytucji, której projekt zapewne zostanie w jakimś stopniu zmieniony, powinno znaleźć się to, czego dziś w niej zabrakło: jasne odniesienie do wartości, na których wyrosła Europa. Do...

8051

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]