Reklama

Chleb bez masła

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Litwini wybrali prezydenta. Ogromnym kredytem zaufania - aż 68 proc. głosów (takiego wyniku nie osiągnął żaden z dotychczasowych litewskich prezydentów, nawet charyzmatyczny Algirdas Brazauskas) - wyborcy obdarzyli Dalię Grybauskaite, unijną komisarz ds. budżetu, cenioną w Brukseli za kompetencję i umiar.
N

Na scenie wewnętrznej komisarz Grybauskaite jest postrzegana jako osoba "spoza układów". I to jedna z przyczyn jej sukcesu w wyborach 17 maja. Litwini są zmęczeni przetasowaniami w gronie tych samych od lat polityków. Zgłosili zapotrzebowanie na kogoś nowego, nieumoczonego ani w afery korupcyjne, ani podejrzane powiązania z Moskwą. No i kogoś, kto będzie wiedział, co robić w warunkach narastającego jak śnieżna kula kryzysu gospodarczego.

Prezydent nie ma na Litwie zbyt szerokich kompetencji, w tym w sferze gospodarczej; współkreuje z rządem politykę zagraniczną. A o poglądach nowej pani prezydent niewiele wiadomo (podczas kampanii nie wzięła udziału w żadnej debacie; można powiedzieć, że wyborcy poszli na randkę w ciemno z nieznajomą). Jakiś czas temu, krytykując politykę zagraniczną władz Litwy, zaleciła kurs na maksymalne zbliżenie z Europą, a nie...

1438

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]