Reklama

Chleb bez masła

Chleb bez masła

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Litwini wybrali prezydenta. Ogromnym kredytem zaufania - aż 68 proc. głosów (takiego wyniku nie osiągnął żaden z dotychczasowych litewskich prezydentów, nawet charyzmatyczny Algirdas Brazauskas) - wyborcy obdarzyli Dalię Grybauskaite, unijną komisarz ds. budżetu, cenioną w Brukseli za kompetencję i umiar.
N

Na scenie wewnętrznej komisarz Grybauskaite jest postrzegana jako osoba "spoza układów". I to jedna z przyczyn jej sukcesu w wyborach 17 maja. Litwini są zmęczeni przetasowaniami w gronie tych samych od lat polityków. Zgłosili zapotrzebowanie na kogoś nowego, nieumoczonego ani w afery korupcyjne, ani podejrzane powiązania z Moskwą. No i kogoś, kto będzie wiedział, co robić w warunkach narastającego jak śnieżna kula kryzysu gospodarczego.

Prezydent nie ma na Litwie zbyt szerokich kompetencji, w tym w sferze gospodarczej; współkreuje z rządem politykę zagraniczną. A o poglądach nowej pani prezydent niewiele wiadomo (podczas kampanii nie wzięła udziału w żadnej debacie; można powiedzieć, że wyborcy poszli na randkę w ciemno z nieznajomą). Jakiś czas temu, krytykując politykę zagraniczną władz Litwy, zaleciła kurs na maksymalne zbliżenie z Europą, a nie...

1438

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]