Reklama

W Wilnie bez rewolucji

W Wilnie bez rewolucji

06.05.2019
Czyta się kilka minut
Kandydaci na prezydenta Litwy deklarują, że z pierwszą wizytą zagraniczną pojechaliby do Warszawy. Tylko lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie zapowiada, że najpierw odwiedziłby Białoruś.
Plac Katedralny, Wilno, 2018 r. SEAN GALLUP / GETTY IMAGES
N

Na Litwie dobiega końca epoka Dalii Grybauskaitė. W niedzielę 12 maja Litwini będą wybierać nowego prezydenta. Największe szanse na wejście do drugiej tury mają Gitanas Nausėda i Ingrida Šimonytė.

Wciąż jeszcze urzędująca prezydent (kadencja upływa 12 lipca) z obywatelami żegna się nietypowo. Niedawno do kin trafił tu film Donatasa Ulvydasa. Twórca najsłynniejszego litewskiego hitu „Tadasa Blindy” – opowieści o XIX-wiecznym rozbójniku i ludowym bohaterze – teraz zrealizował dokument „Tajemnica państwowa”. Jego bohaterką jest Grybauskaitė. Przed reżyserem otwarto pomieszczenia prezydenckiej kancelarii, by mógł śledzić codzienność głowy państwa.

Jednak film nie wzbudził zachwytu recenzentów – został uznany za niezasłużony panegiryk. Filmoznawczyni Živilė Pipinytė w magazynie „7 meno dienos” zwraca uwagę, że nie pada w nim ani jedno krytyczne słowo, ani jedno trudne...

9676

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]