Reklama

Chirurgiczna precyzja

Chirurgiczna precyzja

15.05.2007
Czyta się kilka minut
W swoim orzeczeniu dotyczącym ustaw lustracyjnych Trybunał aż trzydzieści osiem razy powtórzył formułę: "przepis niezgodny z Konstytucją. Jednak niemal tyle samo razy stawiane przez wnioskodawców zarzuty zostały uznane za niezasadne.
rys. M. Owczarek
P

Przedmiotem oceny Sądu Konstytucyjnego było kilkadziesiąt przepisów pochodzących z piętnastu ustaw. Nic więc dziwnego, że kilkanaście stron piątkowego wyroku przypomina prawdziwą dżunglę cyfr i literek. Co kryje się w tym gąszczu?

Nieudolny ustawodawca

By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba choć w zarysie przedstawić model lustracji i ujawniania informacji gromadzonych przez Służbę Bezpieczeństwa, stworzony przez rządzącą koalicję pospołu z największą partią opozycyjną. Model ten zakładał złożenie przez kilkaset tysięcy obywateli (w tym różnych funkcjonariuszy publicznych, ale też przedsiębiorców, dziennikarzy, naukowców, nauczycieli akademickich czy działaczy sportowych) publicznych oświadczeń, czy byli współpracownikami organów bezpieczeństwa totalitarnego państwa. Oświadczenia te miał weryfikować Instytut Pamięci Narodowej,...

9240

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]