Chiny: przyczajony smok

Chiny to najludniejszy kraj świata (1,3 mld mieszkańców) i druga światowa gospodarka.

31.03.2014

Czyta się kilka minut

Jeden z szefów koncernu paliwowego PetroChina uruchamia rurociąg z Rosji do Chin. Mohe, prowincja Heilongjiang, styczeń 2011 r. / Fot. Wang Jianwei / XINHUA PRESS / CORBIS
Jeden z szefów koncernu paliwowego PetroChina uruchamia rurociąg z Rosji do Chin. Mohe, prowincja Heilongjiang, styczeń 2011 r. / Fot. Wang Jianwei / XINHUA PRESS / CORBIS

Chińskie PKB w 2013 r. wyniosło 9 bln USD, ale średni dochód na głowę obywatela to jedynie 6,7 tys. USD, co lokuje je dopiero w ósmej dziesiątce krajów świata. Pierwszą gospodarką są wciąż USA – 17,4 bln USD, średni dochód – 51 tys. USD. UE, z 507 mln mieszkańców, w 2013 r. wypracowała PKB w wysokości 17,3 bln USD, ze średnim dochodem 34 tys.
Od 1978 r. Chiny rozwijają się średnio w tempie prawie 10 proc. rocznie, choć w ubiegłym roku zanotowały tylko 7,7 proc. Chińskie rezerwy walutowe są największe na świecie i wynoszą 3,82 bln USD. Chiny to największy eksporter towarów i drugi co do wielkości importer. Trzeba jednak zwrócić uwagę na rosnący udział rynku krajowego – w ciągu ostatnich 6 lat udział eksportu w PKB spadł z 38 do 25 proc.
Od września 2013 r. Chiny wyprzedzają USA jako największy importer ropy. Chińskie zapotrzebowanie na ropę i inne paliwa płynne wzrasta – w 2014 r. wyniesie ok. 11 mln baryłek dziennie, podczas gdy amerykańskie spada, wynosząc ok. 18,9 mln baryłek dziennie. W ubiegłym roku Chiny zwiększyły o prawie 10 proc. import rud żelaza, a importowane surowce pokrywają ok. 70 proc. krajowego zapotrzebowania z tendencją wzrostową do prawie 80 proc. w r. 2016. Obecnie Chiny odpowiadają za 63 proc. światowego importu rud żelaza. W 2014 r. spodziewany jest wzrost o 6 proc..
Chiny coraz więcej inwestują w armię (prawie 1,5 mln żołnierzy). Oficjalne wydatki na wojsko w 2014 r. wyniosą 132 mld USD (wzrost o 12,2 proc. rok do roku), ale podejrzewa się, że są jeszcze wyższe. Wzrost wydatków na armię przewyższa wzrost gospodarki. Pentagon w 2014 r. dysponuje najwyższym na świecie wojskowym budżetem w wysokości 527 mld USD, trzecia w rankingach Rosja zaś w tym roku na cele wojskowe planuje wydać niemal 80 mld USD.
Chiny stają się coraz agresywniejsze w kontaktach z sąsiadami. Poza nieuregulowaną granicą z Indiami, nowe spory dotyczą granic morskich, przebiegających w rejonach bogatych w podwodne złoża. W 2013 r. Pekin jednostronnie ogłosił powstanie, nieuznawanej przez Japonię, Koreę Południową i USA, strefy identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) na Morzu Wschodniochińskim. Równie kontrowersyjna jest budowa instalacji wojskowych na spornych wyspach Morza Południowochińskiego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2014