Reklama

Psy imperializmu i nienasycona szarańcza

Psy imperializmu i nienasycona szarańcza

27.03.2012
Czyta się kilka minut
15 lat wspólnego pożycia nie zaowocowało zrozumieniem, sympatią i przyjaźnią: mieszkańcy Hongkongu coraz bardziej nie lubią Chińczyków. I z wzajemnością.
Chinki z kontynentu na zakupach w Hongkongu, 7 marca 2012 r. fot. Aaron Tam / AFP / East News
Z

Zapowiadało się na awanturę błahą. Tak to przynajmniej wyglądało w chwili, gdy pewnego dnia w czyściutkim hongkońskim metrze pewna dziewczynka zaczęła chrupać sobie makaron z chińskiej zupki, krusząc i śmiecąc.

Niby nic. Ale w Hongkongu w metrze nie wolno jeść i pić. A dziewczynka i jej rodzina –Chińczycy z kontynentu – o zakazie nie wiedzieli lub nie chcieli się do niego stosować. Po uwadze pasażerki (w niezbyt poprawnym mandaryńskim) wybuchła karczemna awantura; ktoś pociągnął za hamulec bezpieczeństwa. Nagranie scysji zaraz znalazło się w sieci, dostarczając paliwa do trwającej od dłuższego czasu „wojny” na złośliwości między Chińczykami a Hongkończykami – podczas której obie strony nie szczędzą sobie kwiecistych epitetów.

Najsłynniejszym harcownikiem w tej chińsko-chińskiej „wojnie” jest profesor Uniwersytetu Pekińskiego, Kong Qingdong, słynny z niewyparzonego...

9435

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]