Reklama

Chełmoński odnaleziony

Chełmoński odnaleziony

28.11.2017
Czyta się kilka minut
W 1875 r. młody Józef Chełmoński, już wtedy autor pierwszych „Trójek” i „Czwórek”, „Żurawi” oraz „Babiego lata”, chłodno jednak przyjmowany przez krytykę krajową, wyjechał do Paryża.
P

Pobyt nad Sekwaną przyniósł mu sukces, Adolphe Goupil – jeden z największych francuskich handlarzy dzieł sztuki – zawarł z malarzem wieloletni kontrakt. Pierwszym zakupem Goupila była „Noc księżycowa”, nokturn podejmujący ulubiony przez Chełmońskiego motyw koni w ruchu, zaprzężonych tu do sań myśliwskich. Sprzedany przez marszanda niezidentyfikowanej do dziś osobie, obraz zniknął na wiele lat. Odnalazł się rok temu w Stanach Zjednoczonych, a 10 grudnia wystawiony zostanie na aukcji w warszawskiej siedzibie Agra-Art – wyceniono go na ponad 2 miliony złotych. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]