Reklama

Centrum życia

Centrum życia

09.11.2014
Czyta się kilka minut
Muszę przyznać, że mój zachwyt Listem do Filemona wciąż się pogłębia. Jego 25 wersetów kryje w sobie ogromną treść – prawda, że skondensowaną.
W

Wiemy już: Paweł odsyła Filemonowi jego niewolnika – zbiega i złodzieja; liczy, że ten przyjmie go do domu nie jak niewolnika, ale jak brata. Trudno nie postawić pytania: ale dlaczego miałby tak postąpić? Jakie racje, jakie motywy, jakie elementy doktryny miałyby skłonić Filemona do czynu idącego przecież radykalnie pod prąd temu, co w ówczesnym świecie uznano za oczywiste i sprawiedliwe? Czy nie powinien raczej napiętnować Onezyma wypaloną na czole literą F (fugitivus – łac. uciekinier)? Czy nie ma prawa dochodzić swojej własności?
W pierwszej chwili wydaje się, że Paweł tych motywów nie przedstawia. List do Filemona – w przeciwieństwie do większości Pawłowych listów – nie ma odrębnej (i z reguły pierwszej) części „dogmatycznej”, z której dopiero wynikałaby (z reguły druga) część parenetyczna (najpierw logos, potem ethos). Więc cóż? Czy List do...

3011

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]