Reklama

Cena pomyłki

Cena pomyłki

09.10.2005
Czyta się kilka minut
Zdarzenie całkowicie odmieniło jego życie. Cierpiał fizycznie i psychicznie, musiał zrezygnować z radości życia i marzeń - wyliczał sędzia Janusz Jezierski, uzasadniając przyznanie 19-letniemu Dawidowi Lisowi ponad 900 tys. zł odszkodowania i dwutysięczną dożywotnią rentę.
T

To najwyższe dotychczas zasądzone w Polsce odszkodowanie, ale trudno się dziwić: Dawid został wzięty przez policjantów za bandytę i postrzelony - jest sparaliżowany od pasa w dół. W strzelaninie zginął jego przyjaciel.

Tragedia Dawida to najpewniej efekt splotu tragicznych pomyłek. Policjantów poniosło, a jeśli prawdziwe są relacje prasy, popełnili szkolne błędy. Ofiary strzelaniny zaś popełniły jeden, zasadniczy: myśląc, że to bandycki napad, próbowały uciekać. Każde wyliczenie wysokości odszkodowań za czyjąś śmierć lub kalectwo jest brutalne. Ale konieczne. "Kwota musi wystarczyć Dawidowi do końca życia. Za te pieniądze musi je sobie ułożyć od nowa" - mówił sędzia. Ta kwota nie upokarza, jak przysłowiowa 600-złotowa renta. Można rzec: "społeczeństwo zapłaci" - to prawda. Gdy publiczne służby popełniają błąd, odpowiedzialność leży po społecznej stronie. Inna...

1126

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]