Reklama

Ładowanie...

Cena dobroci

07.09.2003
Czyta się kilka minut
Gdyby wtedy w Kanie nie prowokowała cudu przemiany wody w wino, być może mogłaby znacznie dłużej cieszyć się obecnością Syna w domu. Być może nadejście “Jego godziny" dałoby się pogodzić z dłuższym okresem pobytu w Nazarecie, ze spokojnym pełnieniem woli Ojca w zaciszu rodzinnego domu. Kierując się wrażliwością serca i solidarnością z nowożeńcami, Maryja sprowokowała cud, który rozpoczął publiczną działalność Chrystusa. Nie wiedziała, o co prosi, gdy w niepokoju matczynego serca zdecydowała się podzielić z Nim troską o brak wina na weselnych stołach. Jej wrażliwość na potrzeby innych niosła nieuniknioną cenę osobistego cierpienia.
C

Ceną tamtej prośby z wesela w Kanie okazały się potem puste ściany rodzinnego domu, kiedy Jezus odszedł w świat, by nauczać i zbawiać. Płaciła tę cenę codzienną tęsknotą, gdy każdy szczegół przypominał wspólne dni, kiedy byli blisko i mogli się cieszyć swoją obecnością. Płaciła ją przyśpieszonym biciem serca, gdy do Nazaretu dochodziły trwożące wieści o wpływowych elitach zbulwersowanych nauczaniem Jezusa. Gdyby jednak zabrakło tej ceny, chrześcijaństwo byłoby uboższe o piękny opis pierwszego cudu ze słonecznej Kany. Na szlaku świadectwa naszej wiary dopełniają się wzajemnie piękno i ból, tęsknota i radość. Nie można być chrześcijańskim specjalistą wyłącznie od tego, co wielkie i piękne, bez włączenia nostalgii czy bólu w koszty własne wiary pisanej życiem. Przykład Maryi uczy, że warto kochać i cierpieć, płacąc cenę dobroci.

908

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]