Reklama

Cebula dla orłów

Cebula dla orłów

23.02.2010
Czyta się kilka minut
Wyście widzieli, co uczyniłem Egiptowi, jak niosłem Was na skrzydłach orlich i przywiodłem Was do mnie. Wj 18, 4.
I

Izraelici utrudzeni długą wędrówką narzekali na piasek pustyni, zmęczenie podróżą, odejście od małej stabilizacji w Egipcie. Mimo ran niesionych przez niewolę, mogli jednak oswoić się tam z myślą, że nie należy przesadzać z podniosłymi hasłami o wolności, jeśli po zakończeniu pracy oczekuje w domu półmisek aromatycznych potraw. Nie łatwo było więc przestawić się na radykalną zmianę stylu, którą przyniosła wolność przeżywana w warunkach pustyni. W nowych realiach Pan niósł ich "na skrzydłach orlich", oni zaś nie zwracali uwagi na imponującą rozpiętość tych skrzydeł, gdyż żyli wspomnieniem czosnku i cebuli, melonów i ogórków, które to smakołyki na pewnym etapie zmęczenia wydawały się atrakcyjniejsze od wolności (Lb 11, 5).

W polskiej wersji zdarzeń również występowała konieczność zbliżonych wyborów, gdy podczas pamiętnych sierpniowych protestów robotnicy...

2150

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]