Otwarty namiot
Otwarty namiot

A słowo stało się ciałem, i rozbiło swój namiot wśród nas. I ujrzeliśmy jego blask, chwałę i piękno. Blask Jednorodzonego u Ojca, pełnego łaski i prawdy” (J 1, 14).
W polskim przekładzie powyższego wersetu, którym Ewangelia Jana opisuje wcielenie – najczęściej słyszanym w kościołach – umyka jeden istotny szczegół. Słyszymy lub czytamy o zamieszkaniu Słowa wśród nas, jednak pozbawieni jesteśmy metaforycznego przesłania, iż miejscem Jego zamieszkania jest namiot. Obraz ten zaś niesie w sobie głęboki teologiczny i jednocześnie egzystencjalny sens.
Święte miejsce
W tradycji Izraela, w której napisana została Czwarta Ewangelia, istotną rolę pełniła pamięć o dwóch okresach historii, w których forma miejsca zamieszkania Boga w Izraelu różniła się radykalnie. Od czasu Salomona była to świątynia. Przed zbudowaniem świątyni Bożym przybytkiem był namiot.
Świątynia...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]