Reklama

Cała prawda o korupcji

Cała prawda o korupcji

15.05.2005
Czyta się kilka minut
Z licznych publikacji prasowych wynika, że Polska jest jednym z najbardziej skorumpowanych krajów w Europie, może nawet najbardziej. Z równie licznych publikacji prasowych wynika, że zdecydowana większość Polaków potępia korupcję, żąda ścigania i represyj. Aby jakoś zrozumieć, że pierwsze idzie z drugim pod rękę, ludzie uczeni używają niekiedy słów takich jak rozdwojenie albo schizofrenia.
J

Jeśli o mnie idzie, to jestem przeciwnikiem korupcji. Nie waham się jednak z uczestnictwem w tym obrzydliwym i wołającym o pomstę Niebios procederze, gdy poniżenie urzędnika datkiem okazuje się jedyną skuteczną drogą zaspokojenia moich interesów - uzasadnionych przez prawo i dobry obyczaj. Liczni specjaliści od walki z korupcją twierdzą, że przestępstwo, o którym mowa, dokonuje się w chwili wręczenia łapówki. To oczywista bzdura, która mogła powstać jedynie w bezradnych umysłach ludzi z gruntu uczciwych, nie mających z przekupstwem niczego wspólnego. Rzecz zaczyna się w momencie, gdy instytucja, do której zwracamy się z dobrze umotywowaną prośbą czy propozycją, zwleka z udzieleniem odpowiedzi, przekraczając termin ustawowy, albo też udziela odpowiedzi negatywnej w oparciu o przepis, który w danej sprawie nie powinien być stosowany. W większości przypadków jest to subtelne...

1667

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]