Reklama

Była chlebem

Była chlebem

07.09.2013
Czyta się kilka minut
Odkrycie chrześcijańskiej wiary odegrało w jej życiu ogromną rolę, lecz nie przyjęła chrztu, by „nie oddzielać się od nieprzebranej i nieszczęśliwej masy niewierzących”. Simone Weil.
U

Urodziła się w Paryżu 3 lutego 1909 r., umarła w Ashford w Anglii 24 sierpnia 1943 r. – 70 lat temu. Albert Camus napisał: „Simone Weil to jedyny wielki duch naszych czasów”.
Simone Weil nie jest zapomniana. Wciąż można spotkać odniesienia do jej myśli i postawy. Niedawno mówili o niej w radiowej Trójce profesorowie Zbigniew Mikołejko i Tadeusz Sławek – bardzo pięknie. Jest trudna przez nieubłaganą konsekwencję w szukaniu prawdy. Za życia była atakowana, irytowała (np. Witolda Gombrowicza), lecz jednocześnie budziła szacunek. Nie będę tu streszczać jej biografii: żydowski, laicki, dostatni, inteligencki dom, szkoła, studia, zaangażowanie społeczne, jednak bez wstępowania do partii politycznych, praca nauczycielki filozofii, praca w fabryce w warunkach takich, jak zwykych robotnic w latach kryzysu, praca robotnicy rolnej, udział w wojnie hiszpańskiej (pomagała w...

4403

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]