Reklama

Ładowanie...

Bunt plemion

05.05.2017
Czyta się kilka minut
Michel Maffesoli, francuski socjolog: Nasza demokracja się chwieje, a nasi politycy mają problem z reprezentowaniem świata, w którym większość obywateli nie ufa już tradycyjnym partiom.
Żołnierze podczas patrolu pod wieżą Eiffla, 3 maja 2017 r. / FOT. CHRISTIAN HARTMANN / REUTERS / FORUM
S

SZYMON ŁUCYK: Kalendarz wydawniczy jest nieubłagany: rozmawiamy przed drugą turą wyborów prezydenckich we Francji, nie wiedząc jeszcze, kto w nich zwyciężył – liderka Frontu Narodowego Marine Le Pen czy centrysta Emmanuel Macron. Niezależnie od wyniku, nacjonaliści napędzają paryskim elitom dużo strachu. Dla wielu Francuzów Le Pen jest zagrożeniem dla demokracji. Czy mają rację?

MICHEL MAFFESOLI: Jako badacz, który zajmuje się tylko opisem rzeczywistości, a nie jej oceną, nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Natomiast obserwuję od dłuższego czasu we Francji rozchodzenie się inteligencji oraz reszty społeczeństwa. Te elity posługują się wciąż zużytymi narzędziami z minionej epoki, należącymi do oświecenia czy wielkich systemów społecznych XIX w., których marksizm był schyłkową postacią. A kiedy inteligencja nie potrafi już wyrazić słowami tego...

15102

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]