Reklama

Brytyjskie MSZ chce bronić chrześcijan przed represjami

Brytyjskie MSZ chce bronić chrześcijan przed represjami

16.07.2019
Czyta się kilka minut
T

Termin „chrystianofobia” powinien zostać wprowadzony do brytyjskiego prawa karnego obok istniejących już islamofobii i antysemityzmu, rząd Wielkiej Brytanii powinien zaś być przygotowany do nałożenia sankcji na kraje prześladujące chrześcijan – takie zalecenia znalazły się w raporcie o prześladowaniu chrześcijan w świecie, sporządzonym na zlecenie brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jedna trzecia światowej populacji cierpi z powodu dyskryminacji ze względów religijnych i aż 80 proc. tej grupy stanowią chrześcijanie. Dowody wskazują, że sytuacja się pogarsza. Liczba krajów, w których chrześcijanie są prześladowani, wzrosła ze 128 w 2015 r. do 144 w następnym roku. Na Bliskim Wschodzie wątpliwe jest samo przetrwanie chrześcijaństwa jako żywej religii. Sto lat temu 20 proc. mieszkańców regionu stanowili chrześcijanie; dziś liczba ta wynosi poniżej 5 proc.

Wśród krajów najbardziej prześladujących chrześcijan wymieniane są Chiny, Nigeria, Irak, Pakistan, Indonezja, Syria i Sri Lanka. Jako przyczyny obojętności wobec prześladowań raport podaje m.in. poprawność polityczną i postkolonialne poczucie winy. Szef MSZ Jeremy Hunt zapowiedział, że jeśli zostanie premierem, przyjmie rekomendacje raportu. ©℗

Czytaj także: Dariusz Rosiak: Raport z końca świata

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]