Reklama

Brutaliści są zmęczeni

Brutaliści są zmęczeni

07.11.2011
Czyta się kilka minut
Coraz mocniej zaznacza się bezradność pisarza wobec współczesności. Wyalienowany z racji swojej pracy, zna tylko swoje biurko, ewentualnie bandę sławniejszych kolegów, zapraszających go na rauty, żeby czynił tłum. Nikogo przecież nie lubi. I boi się ludzi.
P

Pisarstwo jest zawodem paradoksalnym (teza ta nie dotyczy pisarzy-amatorów, oddających się jakiemuś przyzwoitemu zajęciu zarobkowemu). Funkcją pisarza jest komentowanie świata, co może wyjść zgrabnie przy okazji pierwszej powieści, będącej najczęściej wypadkową doświadczeń życiowych z czasów przed chwyceniem za pióro. Na drugą książkę jeszcze, od biedy, wystarczy materiału.

Co potem? Twórca znajduje siebie w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Obowiązek - czyli opisywanie świata - pozostaje niezmieniony, tylko już nie ma czego opisywać. Pisarz, osiągnąwszy sukces, po prostu pisze, spędzając większość dnia przy biurku. Potrzeba wychodzenia z domu staje się coraz mniej paląca. Na domiar złego zaczyna obracać się w towarzystwie innych pisarzy, ewentualnie ciąży ku towarzystwu celebrytów, czyli wyjców, szarpidrutów oraz aktorów produkujących się w telenowelach....

15453

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]