Reklama

Brulion dla czytelnika

Brulion dla czytelnika

28.06.2021
Czyta się kilka minut
Poemat Janickiego i Kaczanowskiego to eksperyment poetycki.
I

Ironia i humor maskują tu fundamentalne pytania o kondycję podmiotu funkcjonującego w późnej nowoczesności. „Spis treści” portretuje i filtruje naszą codzienność: świat ­pozornie nieskończonych możliwości, które okazują się bolesnymi ograniczeniami. Różne głosy poematu lubują się w ­zadawaniu pytań, które długo jeszcze wiercą dziurę w czaszce. Ogromna jest ich rozpiętość stylistyczna i tematyczna: od tych niby prostych: „Czy twoja praca ma sens?” po absurdalne, zamaskowane żartobliwą formą: „Wolisz być pacynką idioty czy maskotką diabła?”. Padają także pytania o rolę i sens poezji, choć odpowiedzi są z reguły niekonkluzywne. Wydawnictwo nadało „Spisowi treści” szatę graficzną przypominającą poetycki brulion, jakby chciało zachęcić czytelnika, aby sam coś dopisał albo zanotował. Poezja ta nie podsuwa łatwych tropów – ­jednakże w zamian oferuje ocean możliwości interpretacyjnych. Z pewnością rozsupływanie ukrytych znaczeń, tropów i aluzji przynosi wiele przyjemności.

Piotr Janicki, Adam Kaczanowski „SPIS TREŚCI” Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2020

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]