Reklama

Broniłem sowieckiej Białorusi

Broniłem sowieckiej Białorusi

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Walancin Taras: Rosyjski dysydent Andriej Siniawski podczas swego procesu mówił: "Ja z radziecką władzą nie mogę porozumieć się nie przez politykę. Ja nie mogę przyjąć tej estetyki i języka. Nie przyjmuję władzy radzieckiej w sposób estetyczny". Tak samo było ze mną.
N

Nasze oddziały otoczyły brygadę AK i rozbroiły.

Widziałem, jak Polaków prowadzono na śmierć. Przeraziłem się, bo wiedziałem, co zaraz zrobią z tymi ludźmi, a jeszcze dzień wcześniej widziałem ich i nie było w nich nic strasznego. Byli przecież tacy sami jak my. Potem usłyszałem strzały.

Kiedyś wierzyłem w kołchozy i w ZSRR. O mały włos nie zabiłem kolegi-partyzanta. Misza zaczął kląć na kołchozy, przeklinał radzieckie państwo. Porwałem karabin. W ostatniej chwili komendant podbił mi broń i postrzeliłem Miszę w ramię. 20 lat po wojnie odnalazłem go i poprosiłem o przebaczenie.

Małgorzata Nocuń, Andrzej Brzeziecki: Pamięta Pan wejście Niemców do Mińska w 1941 r.? Miał Pan wtedy 11 lat.

Walancin Taras: Na wszystko patrzyłem oczami dziecka. Niemcy weszli do stolicy 28 czerwca, kilka dni po ataku na...

20357

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]