Reklama

Mała Rzesza w sercu Rosji

Mała Rzesza w sercu Rosji

02.07.2012
Czyta się kilka minut
W złudnej alternatywie dwóch totalitaryzmów, 70 lat temu po stronie Niemiec stanęli nie tylko liczni Ukraińcy i Bałtowie. Także wielu Rosjan postanowiło współpracować z Niemcami, widząc w nich wyzwolicieli od komunizmu.
Bronisław Kamiński, marzec 1944 r. fot. Bundesarchiv; Bild 101I-280-1075-11A / Wehmeyer / CC-BY-SA
W

W 1942 roku Trzecia Rzesza stała u szczytu militarnej potęgi. Na froncie wschodnim Blitzkrieg wbił się głęboko w terytorium ZSRR. Mimo późniejszych starań sowieckich historyków, nie dało się ukryć faktu, że część ludności zamieszkującej terytoria siłą wcielone do ZSRR przyjęła Wehrmacht jak wybawienie. Ukraińcy, Tatarzy krymscy czy Bałtowie łudzili się, że – w odróżnieniu do Sowietów – z cywilizowanymi, jak sądzono, Niemcami będzie można rozmawiać. Wiarę w „ludzkie oblicze nazizmu” obrazują zdjęcia – gdy bezimiennej wsi kobieta rzuca kwiaty na czołgi, zamkowa brama w Żółkwi zamienia się w łuk triumfalny, a witryny sklepów w Charkowie spontanicznie są zdobione flagami ze swastyką.

Ale było też wielu Rosjan, doświadczonych przez komunizm, którzy w złudnej – jak się miało okazać – alternatywie dwóch totalitaryzmów postawili na narodowy socjalizm. Oto historia Republiki Łokockiej...

12543

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]