Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Brazylia: upadek lewicy

Brazylia: upadek lewicy

16.05.2016
Czyta się kilka minut
Po tygodniach politycznego chaosu decyzja zapadła: prezydent Brazylii Dilma Rousseff została w minionym tygodniu zawieszona i zaczęła się procedura usuwania jej z urzędu.
T

To koniec trwających 13 lat rządów lewicy, których ikoną był poprzednik Rousseff, prezydent Lula da Silva. Przyczyną politycznej polaryzacji w kraju stała się wielka afera korupcyjna – główną rolę odgrywa w niej państwowy koncern naftowy Petrobras, powiązany z elitami – i załamanie gospodarcze: recesja, inflacja, zadłużenie, coraz wyższe bezrobocie itd. Pełniący obowiązki prezydenta centrysta Michel Temer (wcześniej wiceprezydent i sojusznik Rousseff), który opierając się na opozycji sformował już nowy centrowo-prawicowy rząd, zapowiada ustabilizowanie sytuacji, pojednanie w kraju i uzdrowienie gospodarki. Ale to może być trudne, także z uwagi na opór lewicowej Partii Pracy i związkowców wobec możliwych cięć w rozbudowanych programach socjalnych. Upadek Rousseff to również koniec eksperymentu, który w pierwszym okresie rządów brazylijskiej lewicy zdawał się być wzorem dla Ameryki Łacińskiej, gdyż w latach 2004-11 trwał boom gospodarczy i efektywnie zwalczano powszechną wcześniej biedę. Potem jednak przyszło załamanie, najpoważniejsze od stulecia. ©℗

​Na podst. NZZ, FAZ, AFP

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]