Reklama

Brat Enzo

Brat Enzo

18.09.2016
Czyta się kilka minut
Na początku biskup zabronił odprawiania mszy świętej w ich wspólnocie. Pomysł na życie zgodne z Ewangelią okazał się zbyt nowatorski.
Brat Enzo Bianchi z papieżem Franciszkiem, 2013 r. Fot. Archiwum Wspólnoty z Bose
W

W burzliwym roku 1968, gdy na ulicach europejskich miast demonstrowali studenci, grupa młodych chrześcijan różnych wyznań zajęła na jednym ze wzgórz w okolicach Bielli u podnóża włoskich Alp kilka opuszczonych przez mieszkańców chałup. „Trudno nawet nazwać to domami: wiatr gwiżdże w szczelinach ścian, a kłęby mgieł owijają chatki tak starannie, jakby już za chwilę miały je wszystkie zabrać ze sobą. Nie ma tam nawet prądu. Ale jest wiara tych kilku przyjaciół, którzy w całkowitym ubóstwie tworzą chrześcijaństwo jutra” – pisał w 1970 r. świadek wydarzeń, ks. Ernesto Balducci.

Wspólnota ekumeniczna w Bose krystalizowała się powoli, przez kilka lat, w czasie gdy Kościół katolicki żył wydarzeniami Soboru Watykańskiego II. Dwudziestoletni student ekonomii Enzo Bianchi w małym mieszkaniu w Turynie gromadził na modlitwie, czytaniu Pisma Świętego i rozmowach o tym, co w...

8131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]