Reklama

Boży coming out

Boży coming out

20.04.2021
Czyta się kilka minut
Ewangelia, przy całej swojej powadze i pięknie, byłaby tylko zbiorem wzruszających tekstów, gdyby jej treść wyczerpywała się w słowach.
Z

Zobaczcie, jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec – mówi Jan Ewangelista – abyśmy zostali nazwani dziećmi Bożymi – i nimi jesteśmy! (...) Umiłowani, teraz jesteśmy dziećmi Bożymi, a jeszcze się nie okazało, czym będziemy. Wiemy, że gdy się to okaże, będziemy do Niego podobni, gdyż ujrzymy Go takim, jakim jest”. Zachwycająca perspektywa, ale wygląda na to, że Jan obiecuje to samo, co w Edenie wąż obiecywał Ewie i Adamowi: „Bóg wie, że gdy zjecie ten owoc, otworzą się wam oczy i staniecie się jak Bóg: poznacie dobro i zło”.

Poznać dobro i zło może według żydowskich komentatorów oznaczać, że Adam i Ewa zapragnęli wejść w kompetencje Boga i stworzyć nowy świat, inny od tego, który stworzył Bóg. Zapragnęli pójść na swoje. Finał tego odejścia dokona się na Golgocie, kiedy ich potomkowie zabiją „kusiciela”: „Wyżsi kapłani oraz faryzeusze zwołali więc Wysoką Radę i zastanawiali się...

2766

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]