Reklama

Boże znaki

06.05.2019
Czyta się kilka minut
Wiara biblijna dostrzegała w historycznych wydarzeniach Boże przesłanie. Dziś to też możliwe, ale znaków szukać trzeba raczej w przemianie ludzkiej świadomości niż w pożarach katedr.
Katedra Notre Dame, 22 kwietnia 2019 r. IBRAHIM EZZAT / NURPHOTO / GETTY IMAGES
P

Prorok w tradycji biblijnej to nie prze- powiadacz przyszłości, ale ten, kto potrafi w historycznych wydarzeniach rozpoznać Boży znak. Zdumiewa, jak wielu ludzi odkryło ostatnio w sobie tak rozumiany dar proroctwa. Komentatorzy mediów społecznościowych, publicyści, nawet kilku biskupów ze sporą dozą pewności orzekało, czego to znakiem od Boga był pożar paryskiej katedry Notre Dame. Inni nie byli pewni, ale z powagą pytali: przypadek to czy znak z Nieba? A jeśli znak – co Stwórca chce nam przekazać?

Czy jednak rozumny człowiek XXI w. w ogóle może poważnie rozważać kwestię, że ciąg fizycznych zdarzeń – zwarcie instalacji elektrycznej, iskra padająca na zapylone, wysuszone drewno, gwałtowny proces utleniania – jest specjalnym znakiem „nie z tego świata”? Wszak śledczy badający przyczyny pożaru katedry poradzą sobie zapewne bez żadnych nadprzyrodzonych wyjaśnień.


...

14290

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]