Reklama

Boże Narodzenie. Trzy marzenia

Boże Narodzenie. Trzy marzenia

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Narodziny Jezusa stały się przełomową datą w historii ludzkości. Według jednych wypełniły się proroctwa Starego Przymierza, według innych chrześcijanie dokonali zamachu na ludzki rozum i zdrowy rozsądek. Jak można wierzyć i głosić, że Syn Boży narodził się z Dziewicy? Przecież to największa prowokacja intelektualna świata, zawracająca ludzkość z drogi rozwoju i skłaniająca ją do wiary w jakąś prymitywną formę mitologii.
Antonello da Messina "Ołtarz San Cassiano", 1475
C

Ci, którzy przyjęli Jezusa - Słowo Wcielone, cieszą się z tego, że otrzymali moc, aby mogli stać się dziećmi Bożymi. Wspominają i przekazują wiarę o gwieździe, Maryi i Józefie, Dzieciątku w grocie, pasterzach. Niekiedy i jedni, i drudzy zastanawiają się, co by było, gdyby Słowo nie stało się Ciałem i nie zamieszkało między nami? Chrześcijanin odpowiada, że nie byłoby Odkupienia, Zmartwychwstania, Łaski, obmycia z grzechu pierworodnego, drogi do poznania Boga. Sęk w tym, że człowiekowi poszukującemu Boga taka odpowiedź nie wystarcza. Wydaje się, że potrzebuje on odpowiedzi na dylematy natury ogólniejszej, a nie na szczegółowe zagadnienia dogmatyczne. Jego dylematy to ludzkie marzenia, których odzwierciedlenie znajduje w opisach narodzenia Jezusa Chrystusa. Marzenia wspólne wierzącym i niewierzącym.

Marzenie religijne

...

9957

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]