Reklama

Bóg w bój

Bóg w bój

29.09.2014
Czyta się kilka minut
Ks. prof. Henryk Skorowski: Nauka społeczna Kościoła dopuszcza możliwość prowadzenia konfliktów zbrojnych. Ale by wojna była „etycznie usprawiedliwiona”, musi spełnić kilka warunków.
Fot. Adam Guz / REPORTER
B

BŁAŻEJ STRZELCZYK, PIOTR ŻYŁKA: Katolik musi być pacyfistą?
Ks. prof. HENRYK SKOROWSKI: Jedną z głównych zasad, zawartych w nauczaniu społecznym Kościoła, m.in. w najważniejszym dokumencie Soboru Watykańskiego II – „Gaudium et spes” – jest pokój. Ale to nie oznacza, że jesteśmy bezkrytycznymi pacyfistami, bo dopuszczamy możliwość prowadzenia wojny.
Wojny zgodnej z zasadami etyki?
Nie mówimy już o kategorii „wojny sprawiedliwej”. Tu chodzi raczej o wojnę, która może być etycznie usprawiedliwiona. To duża różnica. Kościół wychodzi z założenia, że każda wojna jest jakąś formą niesprawiedliwości, która godzi w dobro ludzi. Dlatego warto najpierw wyjaśnić, co Kościół rozumie pod pojęciem wojny. Są to działania zbrojne, prowadzone przez równe i suwerenne państwa. Niech nas nie zmyli pojęcie „równe”. Tu nie chodzi o...

6779

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]