Szkoła przebaczania

Co młodzi chcą usłyszeć od Franciszka? Poprosiliśmy młodych katolickich publicystów z różniących się ideowo środowisk o przygotowanie konspektów wystąpień papieża. Odpowiada Piotr Żyłka z Deon.pl.

24.07.2016

Czyta się kilka minut

 / Fot. Anna Nycz
/ Fot. Anna Nycz

Gdybym pisał konspekt papieskich wystąpień do młodych, zawierałby cztery punkty.

1. Uchodźcy – bo polskie społeczeństwo w większości jest przeciwne ich przyjmowaniu, a przecież papież Franciszek mówi nieustannie, że pomoc uciekającym przed wojną i prześladowaniami jest naszym obowiązkiem.

W tym kontekście podkreśliłbym, że owocem rozpoczynających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie niekoniecznie musi być to, żeby więcej ludzi chodziło do kościoła, ale raczej to, żeby ludzie, którzy już do niego chodzą, potrafili coraz bardziej i coraz konkretniej kochać innych – także inaczej myślących i inaczej wierzących.

2. Zwrócenie uwagi na fundamentalne znaczenie łaski – bo zbyt często w naszych kościołach wierni słyszą, że aby być dobrym chrześcijaninem, trzeba spełniać mnóstwo wymogów, przestrzegać uważnie zakazów i nakazów.

I w ogóle, że na przychylność Boga trzeba sobie zasłużyć. Za rzadko z ambon pada Dobra Nowina o tym, że Bóg kocha wszystkich, bezwarunkowo i za darmo.

3. Pomoc ubogim – bo w naszym skrajnie podzielonym politycznie społeczeństwie ktokolwiek zaczyna mówić o pomocy słabym i wykluczonym, zaraz słyszy, że jest lewakiem.

A przecież pomaganie takim ludziom jest jednym z najważniejszych przesłań, jakie zostawił nam Jezus, i powinna być to oczywistość wynikająca z potrzeby serca każdego katolika.

4. Miłosierdzie – to hasło, które niby od dawna słyszymy i niby jest dla nas oczywiste (bo papież Jan Paweł II o nim tyle mówił i bo „iskra miłosierdzia wyjdzie z Krakowa”), ale wciąż musimy sobie uświadamiać, że miłosierdzie nie znaczy tylko tyle, że Bóg jest miłosierny i wszystko nam zawsze wybaczy, ale jest to też wezwanie do tego, byśmy sami byli miłosierni dla innych.

Żebyśmy potrafili sobie przebaczać, być dla siebie życzliwi, wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka, nigdy nikogo nie skreślając.

I żebyśmy rozumieli Kościół jako wspólnotę, w której grzesznicy pomagają sobie nawzajem, a nie stanowią ekskluzywnej grupy doskonałych moralnie, którzy kopią wszystkich tych, którym powinęła się noga i upadli. ©

PIOTR ŻYŁKA (ur. 1986) jest redaktorem naczelnym portalu Deon.pl.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 31/2016