Reklama

O północy w Pradze

O północy w Pradze

04.01.2015
Czyta się kilka minut
Mówimy: „Czechy”, myślimy – „puste kościoły”. Ale prawda o życiu religijnym w najbardziej ateistycznym społeczeństwie kontynentu jest złożona. Udowodniło to ostatnie Europejskie Spotkanie Młodych.
Uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych podczas nabożeństwa w kościele św. Mikołaja w Pradze, 30 grudnia 2014 r. Fot. Filip Singer / EPA / PAP
K

Każdego roku, zaraz po Bożym Narodzeniu, kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi spotyka się w jednym z miast Europy, na zaproszenie ekumenicznej Wspólnoty z Taizé. Są wśród nich prawosławni, protestanci i katolicy. Ale też niewierzący i „poszukujący”.
Przed wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej dla młodych katolików z Polski Europejskie Spotkania Młodych były jedną z niewielu możliwości wyjechania za granicę, spotkania się z rówieśnikami z całego świata – i to za niewielkie pieniądze. W kraju oferta podobnych „duchowych eventów” była uboższa niż dziś.
Obecnie wygląda to nieco inaczej. Choć Polacy są wciąż najliczniejszą grupą, na doroczne zjazdy młodych chrześcijan przyjeżdża też wielu gości z Ukrainy, Włoch, Niemiec, Francji czy Chorwacji. Na ostatnim Europejskim Spotkaniu Młodych w Pradze (29 grudnia – 2 stycznia) spotkałem nawet Koreańczyków, Meksykanów i...

9962

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]