Reklama

Błogosławiona niewiedza

Błogosławiona niewiedza

01.04.2013
Czyta się kilka minut
„Mój poprzednik otrzymał łaskę niewiedzy” – tak zwołanie Soboru przez Jana XXIII skomentował Paweł VI w rozmowie z Jeanem Guittonem.
Z

Zdaniem papieża, któremu dane było doprowadzić do końca prace Soboru Watykańskiego II, jego poprzednik nie zdawał sobie sprawy, z jak trudnymi wyzwaniami i przez jak długi czas przyjdzie się zmagać soborowym ojcom.
Z perspektywy współczesnych problemów patrzą na Sobór autorzy jubileuszowego setnego numeru kwartalnika „Ethos”. Wydawany od 25 lat przez Instytut Jana Pawła II na KUL i Fundację Jana Pawła II w Rzymie, zasłużony dla polskiej kultury filozoficznej i teologicznej periodyk podjął temat dwóch posoborowych hermeneutyk: ciągłości i zerwania, o których wspominał Benedykt XVI w słynnym programowym przemówieniu z 2005 r.
„Kościół ze swej istoty pozwala się zdefiniować tylko w oparciu o podwójną relację konstytutywną: z jednej strony do Chrystusa i Jego misji, z drugiej do świata, do którego jest stale posłany” – zauważa kard. Angelo Scola. Fakt ten wyznacza ramy...

2427

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]