Reklama

Blisko z wiernymi

Blisko z wiernymi

03.04.2006
Czyta się kilka minut
Po przeczytaniu felietonu pani Józefy Hennelowej "List do księdza proboszcza" ("TP" nr 11/06), postanowiłam przyjrzeć się mojej parafii. Działa w niej kilka grup, istnieje duży, nowy dom parafialny, ale chyba nie do końca wykorzystany. Na co dzień kawiarnia świeci pustkami, salki też, a w ferie zimowe i letnie dom jest zamknięty. Na dużym osiedlu jest mnóstwo dzieci i młodzieży bez swojego miejsca i zajęć, błąkającej się bez celu, często w głupi sposób zabijającej, albo zapijającej nudę blokowisk. Młodzież jest różna, niekoniecznie głodna ambitnych czy religijnych zdarzeń, ale na pewno spragniona jakichś perspektyw, aktywności, możliwości zdrowego wyżycia się. Nie chcę powiedzieć, że to zadanie spoczywa wyłącznie na księżach-katechetach, ale gdyby chociaż wysunęli propozycję wspólnego działania, udostępnienia domu, wybudowanego siłami parafian, z pewnością część z nich chętnie by się w to włączyła.
W

Wierzę mocno w tę formę ewangelizacji, a zainteresowanie i pasterska wiarygodność duchownych na pewno wzrosłaby z pożytkiem dla wszystkich. Smuci mnie widok księży czmychających samochodami po obiedzie poza parafię. Mają prawo, nie są przecież niewolnikami swych miejsc i powołań, ale gdyby tak nie tylko modlić się o "rychłą beatyfikację Ojca Świętego", ale też usilniej starać się o realizację Jego Testamentu, choćby w dziele duszpasterstwa... Jak to wykładał w "Darze i tajemnicy" - "bycia blisko z wiernymi". Mam nadzieję, że moje gorzkie momentami słowa nie umniejszają znaczenia cennych inicjatyw wielu księży.

(dane osobowe do wiadomości redakcji)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]