Reklama

Bliska wojna

Bliska wojna

19.11.2013
Czyta się kilka minut
Na wojnę w Syrii wyruszyło już więcej muzułmańskich ochotników z Zachodu, niż wcześniej walczyło w Iraku i Afganistanie. Wielu pojechało tam z Bałkanów. Kim są? Co ich motywuje?
W Syrii walczy już około tysiąca ochotników z Europy; na zdjęciu: syryjscy powstańcy z prowincji Hama; 31 października 2013 r. Fot. Daniel C. Britt / CORBIS
N

Nazwał siebie Abu Abdullah al Kosovi. Po to, by podkreślić, skąd pochodzi. W październiku stanął przed kamerą na ulicy syryjskiego miasteczka Azaz. Kadrem zagrano umiejętnie: na zaparkowanym z tyłu czołgu usiadł, ubrany w kominiarkę, inny powstaniec. Zaczęło się nagranie.
„Wzywam was, mocą Allaha, abyście nie pozostawali w domach ani minuty dłużej. Pakujcie się i przyjeżdżajcie na dżihad. Poznacie tę samą dumę, którą my czujemy tu od samego początku” – skandował po albańsku trzydziestolatek z długą brodą i karabinem w ręku.
Film przygotowało jedno z dwóch największych ugrupowań, powiązanych w Syrii z Al-Kaidą: Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIS). Do nagrania wystąpienia ochotnika z Bałkanów nieprzypadkowo użyto scenerii Azaz: miasteczko leży 5 kilometrów od granicy z Turcją. To głównie przez tureckie terytorium dostają się do Syrii europejscy muzułmanie, którzy...

12471

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]