Reklama

Ładowanie...

Błędy polityczne Serafinów

26.08.2008
Czyta się kilka minut
Serafiny stały ponad Nim, wołając jeden do drugiego: "Święty, Święty, Święty jest Pan Bóg Zastępów.Cała ziemia pełna jest Jego chwały." Iz 6, 2n
U

U proroka Izajasza uderza silne odczucie świętości Boga. Niestosowne wydaje się wtedy wszelkie słowo, które miałoby przekazywać treści różne od fascynacji Jego świętością i chwałą. Mówi o tym sam prorok, wyznając samokrytycznie: "jestem mężem o nieczystych wargach" (Iz 6, 5).

Co pozostało w nas z tamtego poczucia sacrum, w którym winny milknąć wszelkie komentarze dotyczące nieistotnych spraw? Czy w uwspółcześnionej wersji Serafiny nie zamieniłyby oddawanej Bogu czci na kult wybitnego przywódcy albo jego partii? Czy styl reklamowych haseł i propagandowego pustosłowia nie okazałby się wtedy ważniejszy od stylu wielbiących Boga aniołów? Czy mamy świadomość tego samego poczucia sacrum, które winno zawężać tematykę komentarzy w przełomowych sytuacjach, gdy doświadczamy śmierci, solidarności w cierpieniu, przywoływania pamięci bohaterów płacących cenę życia?

...
1894

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]