Reklama

Bitnicy i robak nieśmiertelności

Bitnicy i robak nieśmiertelności

17.08.2014
Czyta się kilka minut
Wojownicy kontrkultury spijali ambrozję bogów i tarzali się we własnych fekaliach. Zostały po nich przedwcześnie postawione nagrobki i kilka przypominanych właśnie książek.
Bitnicy w jednym z izraelskich nocnych klubów Fot. Paul Schutzer / GETTY IMAGES
D

Dawno temu w odległej galaktyce... „chevrolet gnał sto jedenaście mil na godzinę na prostych, a sto dwadzieścia, gdy zjeżdżali z wzniesień”. Siedzi w nim Gnossos „Paps” Pappadopoulis, święty grzesznik i demoniczny głuptas, protagonista kultowego dzieła Richarda Fariñy „Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej”, wydanego w Polsce 48 lat po amerykańskiej premierze. Dołącza do innych „odkurzanych” dzieł z zainicjowanej niedawno serii „Twarze kontrkultury” łódzkiego wydawnictwa Officyna. Tytułowe hasło jest bardzo pojemne. Obok tekstów kontrkultury, w których oczekiwania epoki dopiero pączkują, otrzymujemy transowe zapisy jazdy po bandzie oraz gorzką krytykę ówczesnej wizji wolnego człowieka. Nad serią pieczę sprawują wybitni tłumacze, Jerzy Jarniewicz i Maciej Świerkocki, co gwarantuje nie tylko nostalgiczną, ale i językową ucztę.
Nieoczywistym, jednakże udanym zamysłem...

13695

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]