Reklama

Biskupi zajęci sobą

Biskupi zajęci sobą

08.05.2007
Czyta się kilka minut
O reformie prac Konferencji Episkopatu, ograniczeniu praw biskupów pomocniczych, roli biskupów seniorów i uporządkowaniu prawnym pracy Sekretariatu rozmawiali na Jasnej Górze 2 maja członkowie Rady Stałej i biskupi diecezjalni.
O

Obrady odbywały się w jasnogórskiej bibliotece klasztornej, za klauzurą, a więc bez dostępu dziennikarzy.

Najistotniejszą dla biskupów sprawą była gruntowna rewizja Statutu Konferencji Episkopatu. Obecny, uchwalony w 1996 r., zawiera niedopatrzenia. Pracująca od dwóch lat nad jego nowelizacją komisja abp. Tadeusza Gocłowskiego kieruje się przede wszystkim wskazówkami Stolicy Apostolskiej z dokumentu "Apostolos suos" z 1998 r. o pracy biskupów.

Według abp. Gocłowskiego główny problem polega na tym, że Statut przyznaje biskupom pomocniczym podczas zebrań plenarnych Episkopatu takie same prawo głosu co ordynariuszom. Tymczasem ich faktyczne kompetencje, szczególnie w kwestii finansowej i administracyjnej, są nieporównanie mniejsze. "To stwarza czasem poważne trudności" - powiedział metropolita gdański.

Rada Stała postanowiła...

3327

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]